Lokaty prostym sposobem na oszczędzanie

Zawsze zastanawiałem się jak najlepiej „robić” pieniądze tj. czerpać zyski z samego ich obrotu nie za wiele przy tym samemu robiąc. Okazało się, że odpowiedzią na moje pytania jest słowo inwestycja. Pod nim kryje się wszystko co związane jest z lokowaniem pieniędzy (alternatywnie czasu, pracy itd.) w coś, co ma w naszym założeniu przynieść zyski. Jeśli mowa o finansach, to rentowność inwestycji jest najczęściej wyrażana w skali roku i nazywa się ją stopą zwrotu. Inwestycje dzielą się na kilka grup w zależności od swojej specyfiki lub np. stopnia bezpieczeństwa. Inwestycji może być w zasadzie tyle, co pomysłów, ale jak już wspomniałem wiążą się z określonym ryzykiem. Czasem w grę wchodzi nawet stracenie całego kapitału.

Jedną z najpewniejszych opcji na inwestowanie pieniędzy jest niewątpliwie lokata bankowa. Nie od dzisiaj znane jest powiedzenie: „masz to jak w banku”. Lokaty bankowe w zależności od oferty banku mają różną stopę procentową i długość. Lokata stanowi najpopularniejszą i zarazem najprostszą formę oszczędzania.

Najprościej tłumacząc inwestor, czyli w tym wypadku my, wpłaca na określone konto pewną kwotę pieniędzy powierzając ją bankowi. W zamian za to bank „odwdzięcza się” wypłacając nam ustalone wcześniej odsetki.

Otwierając lokaty terminowej trzeba przede wszystkim uwzględnić::

– Wysokość oprocentowania

– czas trwania lokaty

– Czy jest możliwość automatycznego przedłużania lokaty

– Kiedy następuje kapitalizacja odsetek?

– czy można zerwać lokatę przed upływem czasu?

Ciekawostką są od niedawna tzw. lokaty progresywne, które charakteryzują się wzrostem stopy oprocentowania wraz z biegiem czasu.

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s